Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 1.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Blue G10
- Additional Features:
- Pocket Clip.
- Color:
- Blue
Code: 37U-KN-BTKG38D-BG38D
MPN: BG38D
UPC: 606314630515
Product Info for Bestech Knives Tulip Linerlock BTKG38D 1.50 in Stainless Steel Folding Knife
The Bestech Knives Tulip Linerlock BTKG38D 1.50 in Stainless Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Bestech Knives Tulip Linerlock BTKG38D 1.50 in Stainless Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
2.5" (6.35cm) closed. 1.5" (3.81cm) stonewash and satin finish 14C28N Sandvik stainless blade. Blue G10 handle. Extended tang. Pocket clip. Boxed.
Specifications for Bestech Knives Tulip Linerlock BTKG38D 1.50 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Bestech Knives |
| Blade Length: | 1.5 in |
| Closed Length: | 2.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Color: | Blue G10 |
| Additional Features: | Pocket Clip. |
| Weight: | 0.1 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Blue |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Bestech Knives Tulip Linerlock Orange