Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.88 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Additional Features:
- Pocket Clip.
Code: 37U-KN-BTKT2204D-BT2204D
MPN: BT2204D
UPC: 799174100776
Product Info for Bestech Knives Tonic Inset Ball Backlock BTKT2204D 2.88 in Carbon Steel Folding Knife
The Bestech Knives Tonic Inset Ball Backlock BTKT2204D 2.88 in Carbon Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Bestech Knives Tonic Inset Ball Backlock BTKT2204D 2.88 in Carbon Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4" (10.16cm) closed. 2.88" (7.32cm) satin finish Bohler M390 stainless blade. Marbled carbon fiber handle. Titanium bolster(s). Thumb stud. Pocket clip. Black nylon zippered storage case. Boxed.
Specifications for Bestech Knives Tonic Inset Ball Backlock BTKT2204D 2.88 in Carbon Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Bestech Knives |
| Blade Length: | 2.88 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Additional Features: | Pocket Clip. |
| Weight: | 0.52 lb |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Bestech Knives Tonic Inset Ball Backlock