Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Additional Features:
- Pocket Clip.
Code: 37U-KN-BTKL05B-BL05B
MPN: BL05B
UPC: 799174100882
Product Info for Bestech Knives Titan Linerlock Damascus BTKL05B 3.00 in Carbon Steel Folding Knife
The Bestech Knives Titan Linerlock Damascus BTKL05B 3.00 in Carbon Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 57% Off!![]()
Purchase your new Bestech Knives Titan Linerlock Damascus BTKL05B 3.00 in Carbon Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4" (10.16cm) closed. 3" (7.62cm) Damascus steel tanto blade. Extended tang. Pocket clip. Red G10 and carbon fiber handle. Black nylon zippered storage case. Boxed.
Specifications for Bestech Knives Titan Linerlock Damascus BTKL05B 3.00 in Carbon Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Bestech Knives |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Additional Features: | Pocket Clip. |
| Weight: | 0.38 lb |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Bestech Knives Titan Linerlock Damascus