Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- Steel
- Handle Color:
- Orange G10
- Additional Features:
- Lanyard Hole., Pocket Clip.
- Color:
- Orange
Code: 37U-KN-BTKG36E-BG36E
MPN: BG36E
UPC: 606314630140
Product Info for Bestech Knives Operator Linerlock BTKG36E 3.50 in Steel Folding Knife
The Bestech Knives Operator Linerlock BTKG36E 3.50 in Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 18% Off!![]()
Purchase your new Bestech Knives Operator Linerlock BTKG36E 3.50 in Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4.63" (11.76cm) closed. 3.5" (8.89cm) black stonewash finish D2 tool steel blade. Orange G10 handle. Extended tang. Lanyard hole. Pocket clip. Thumb pull. Boxed.
Specifications for Bestech Knives Operator Linerlock BTKG36E 3.50 in Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Bestech Knives |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.63 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Color: | Orange G10 |
| Additional Features: | Pocket Clip., Lanyard Hole. |
| Weight: | 0.36 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Orange |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Bestech Knives Operator Linerlock Orange