Tap Tap to Zoom
Product Info for Beretta Field Patrol 49L Bag
The Beretta Field Patrol 49L Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Beretta Field Patrol 49L Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Field Patrol Bag provides ample storage compartments for the tactical user, including a main compartment with cargo straps and mesh pockets and 2 smaller compartments with padded laptop sleeves. This bag can be worn as either a backpack or a shoulder bag.
Specifications for Beretta Field Patrol 49L Bag:
| Manufacturer: | Beretta |
| Length: | 13.75 in |
| Width: | 10.25 in |
| Height: | 22.5 in |
| Weight: | 4 lb |
| Pack Application: | Outdoor |
| Pack Volume: | 49 liters |
| Size: | One Size |
Features of Beretta Field Patrol 49L Bag
- Made of 600D synthetic fiber coated DWR material
- Plastic Fastex buckles
- YKK branded zippers
- Stitched with 3 ply nylon thread
- Ability to convert from backpack to shoulder bag
- Main compartment has cargo straps to secure contents and zippered mesh pockets
- Smaller top compartment contains two padded laptop sleeves
Package Contents:
- Beretta Field Patrol 49L Bag