Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade Killian Tomahawk Axe w/ Molle Sheath has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tools yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade Killian Tomahawk Axe w/ Molle Sheath
The Benchmade Killian Tomahawk Axe w/ Molle Sheath is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Benchmade Killian Tomahawk Axe w/ Molle Sheath from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Benchmade 172 Forged Tomahawk Axe 172BKF has been designed to be the ideal axe for any situation. Differentially heat treated, the forged 4140 steel and textured G10 handles make this Tomahawk from Benchmade a very dynamic tool. The Benchmade 172 Tomahawk has a full-tang handle with textured G10 cross-hatched pattern for the ultimate grip in any condition. The Benchmade Forged 172 Tomahawk comes with a Riveted PIM sheath that will provide you with multiple carry options including, MOLLE, Tek-Lok, and flush mounts for inside vehicles.
Specifications for Benchmade Forged Steel Tomahawk - 172:
| Blade Length: | 7.50" |
| Blade Thickness: | 0.360" |
| Handle Thickness: | 0.960" |
| Blade Material: | 4140 Chromoly Steel |
| Blade Style: | Tomahawk; Axe Wedge; Pry Bar |
| Weight: | 36.80oz. |
| Pocket Clip: | Sheath Included |
| Lock Mechanism: | Fixed |
| Overall Length: | 16.25" |
| Sheath Material: | Riveted PIM sheath with Multiple Carry Options |
| Class: | Black |
Package Contents:
- Benchmade 172 Foreged Tomahawk Axe 172BKF
- PIM Sheath
Package Contents:
- Benchmade Killian, Tomahawk Axe Forged Steel w/ Molle Sheath