Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife
The Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A fishermans minimalist, tough-as-nails cutting tool, the Intersect is a versatile, fixed blade built for convenient and quick access when seconds matter.An EDC for the adventurist, the Intersect dons a 2.75in drop-point blade forged of CPM-MagnaCut steel, ideally compact for the finer tasks, from cutting tangled line to, complete with handle and spine jimping for secure grip and pinch cuts when wet. Purposefully designed with a quick mount sheath that attaches to pockets, belts, backpacks, waders and beyond.
Specifications for Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.68 in |
| Overall Length: | 6.55 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM MagnaCut Stainless Steel |
| Serrated: | Combo |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Santoprene |
| Handle Color: | Depth Blue |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Sheath Material: | Injection Molded Plastic |
| Weight: | 2.36 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife
- Glass Breaker: No
- Lanyard Hole: Yes
- MOLLE Compatible: No
Package Contents:
- Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife