Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife
The Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed with purpose and built to last, the Full Immunity sets a high bar for durability and performance matched only by Benchmade's promise that it will be yours, for life.
When blade length is restricted, necessity isnt. Designed for ease of concealment and compact utility, the Full Immunity features a sub-2.5-inch CPM-M4 blade with a Cobalt Black Cerakote finish, boasting outstanding edge retention and strength in a Wharncliffe profile tapering to an ultra-fine point. The included lanyard speeds up retrieval from the pocket for manual deployment in evolving situations.
Specifications for Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Closed Length: | 3.46 in |
| Blade Material: | CPM-M4 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 5.94 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Weight: | 2.29 oz |
| Opening Method: | Manual |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife
- Blade Style - Wharncliffe: Characterized by a sharp cut from the spine down to an acute tip in line with a straight edge.
- Blade Steel - CPM-M4 Super Steel (62-64HRC): A powder-metal, non-stainless, special purpose high-speed tool steel with excellent wear resistance and impressive strength.
- Handle - 6061-T6 Aluminum: Exceptionally tough, yet lightweight. Aluminum can be anodized in many colors and milled with fine detail. It also naturally resists corrosion.
- Opening Action - Manual: ''Manuals'' must be opened 100% from the closed position to the open position by the user.
Package Contents:
- Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife