Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
The Benchmade Bugout, 3.24 in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Benchmade Bugout, 3.24 in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Bugout gets a seasonal refresh with a Taiga Green Grivory handle and McMillan Tan Cerakote blade. Paired with Burnt Copper accents, this limited variant is built for adventure while keeping weight to a minimum.
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.24 in |
| Closed Length: | 4.22 in |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.46 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Condition: | New |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Other |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Length: | 2.82 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Application: | Outdoor |
| Thickness: | 0.09 in |
| Blade Type: | Single Edge |
| Age Group: | Adults |