Tap Tap to Zoom
Benchmade Bone Collector 8.5in Lock-Back Folding Knife has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Benchmade Bone Collector 8.5in Lock-Back Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Benchmade Bone Collector 8.5in Lock-Back Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Benchmade Bone Collector Lock-Back Folding Knife is a sleek, streamlined pocket knife that will serve you well in the woods or fields. This moderately-sized Benchmade knife features a slim and sharp blade made from D2 tool steel that is nearly four inches long, large enough for a wide range of cutting and slicing tasks. The knife features a subtle drop point tip, but its slender blade gives you excellent precision cutting capability, even in tight spaces or on small objects. The blade locks back into the handle of the Bench Made Lockback D2 Steel Knife by Bone Collector with a secure lockback mechanism, and it releases easily with a small thumb groove. Benchmade has built the knife with a handsome handle that rests comfortably in the palm of your hand, and a belt clip makes taking the knife with you into the wilderness a simple task. Bring along a professional-grade blade wherever you need it with the Benchmade Bone Collector Lock Back Plain Edge Folder Knife.
| Knife Type: | Folding |
| Blade Length: | 3.73" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Handle Thickness: | 0.53" |
| Blade Material: | D2 tool steel |
| Blade Hardness: | 60-62 HRC |
| Weight: | 3.75 oz |
| Locking Mechanism: | Lock-Back |
| Blade Tip: | Drop point |
| Overall Length: | 8.48" |
| Closed Length: | 4.75" |
| Blade Type: | Straight edge |