Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade 9CB Hook Safety Cutter has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tools, Entry Tools yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade 9CB Hook Safety Cutter
The Benchmade 9CB Hook Safety Cutter is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Benchmade 9CB Hook Safety Cutter from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ideal for law enforcement, military and SAR, the Benchmade 9CB Rescue Hook Tool is a great tool to have by your side. This Rescue Tool from the experts at Benchmade is made with a Grivory Handle that offers an amazing grip in almost any condition. The premium stainless steel blade on the Benchmade Rescue 9CB Hook Tool is guaranteed to be long lasting, reliable and efficient. For a great way to make sure that you have the best rescue knife possible, choose the Bench-Made 9CB Stainless Steel Hook.
Specifications for Benchmade Safety Cutter Utility Knife - 9CB:
| Blade Length: | 0.00" |
| Blade Thickness: | 0.055" |
| Handle Thickness: | 0.522" |
| Blade Material: | Premium Stainless Steel |
| Weight: | 0.80oz. |
| Pocket Clip: | Carabiner |
| Lock Mechanism: | Retractable Blade Cover |
| Overall Length: | 5.19" |
| Closed Length: | 0.00" |
| Class: | Black |
Features of BenchMade Safety Cutter - Number 9CB:
- Grivory handle material
- Premium stainless steel blade
- Carabiner clip and bottle opener
- Able to cut up to 1.2in diameter of rope
- Retractable safety blade cover
- Carabiner Clip
- Bottle Opener
Package Contents:
- Benchmade 9CB Rescue Hook Tool