Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade 5 Rescue Hook has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tools, Entry Tools yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade 5 Rescue Hook
The Benchmade 5 Rescue Hook is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Benchmade 5 Rescue Hook from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Benchmade 5 Rescue Hook is a life-saving piece of equipment that fits in the palm of your hand. This Benchmade rescue tool is crafted from corrosion-resistant 440C stainless steel, built to last, and small enough to fit in your pocket for constant carry, especially useful for medical and rescue personnel. The rescue tool features a hooked seat belt cutter to remove yourself or others who are trapped in crashed vehicles, a bottle opener for emergency supplies, and an oxygen wrench to quickly open oxygen tanks, making the Bench Made Five Hook Rescue Tool an indispensable piece of equipment. Benchmade has equipped the Rescue Hook with a lanyard hole for easy carrying, and it comes with the sheath or case of your choice. made in specialized factories, the Bench-Made 5 Rescue Hook w/ Oxygen Wrench & Seat Belt Cutter gives you excellent rapid response cutting ability in a compact design.
Specifications for Benchmade Five Stainless Steel Rescue Hook:
| Material: | 440C stainless steel |
| Blade Hardness: | 58-60 HRC |
| Finger Hole Diameter: | 1.12" |
| Blade Length: | 0.5" |
| Blade Thickness: | 0.113" |
| Handle Thickness: | 0.26" |
| Blade Style: | Hook |
| Weight: | 1.2 oz |
| Overall Length: | 2.9" |
| made in specialized factories: | Yes |
Features of Bench Made 5 Rescue Hook and Safety Cutter:
- Life-saving rapid response gear by Benchmade
- Incredibly compact and lightweight
- Includes a fast-use seat belt cutter, an oxygen wrench, and a bottle opener
- Made from 440C stainless steel
- Easy to use with finger hole design
- Made in specialized factories
Package Contents:
- Benchmade 5 Rescue Hook