Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8.9 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- CPM-CruWear
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- OD Green
- Sheath Material:
- Boltaron
Code: 79-KN1-RF-15600-01
MPN: 15600-01
UPC: 610953210830
Product Info for Benchmade Hunt Raghorn 4 in Fixed Blade Knife
The Benchmade Hunt Raghorn 4 in Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Benchmade Hunt Raghorn 4 in Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed with purpose and built to last, the Raghorn sets a high bar for durability and performance matched only by our promise that it will be yours, for life.
Big game processing calls for a big blade, and the 15600-01 Raghorn delivers. Carrying over the stellar ergonomics of the original, the 15600-01 features a palm-filling OD Green G10 handle and reliable CPM-S30V steel sharpened with SelectEdge, allowing you to quickly field dress bull elk, wild boar, and black bear with ease.
Laser-cut from sheets of high-grade steel, every Benchmade blade is ground, beveled, and finished with uncompromising precision. We mill and machine handles in-house to the most exacting specifications, and every knife is hand-assembled and sharpened by highly trained technicians bringing to bear over thirty years of manufacturing excellence in our state-of-the-art factory.
Specifications for Benchmade Hunt Raghorn 4 in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.9 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM-CruWear |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | OD Green |
| Blade Thickness: | 2.286 cm |
| Sheath Material: | Boltaron |
| Weight: | 3.56 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Fixed Blade |
Features of Benchmade Hunt Raghorn 4 in Fixed Blade Knife
- Blade Style: Drops off the spine to the tip. Tip height is typically below the center line on the blade.
- Blade Steel: First-of-its-kind steel designed specifically for use in knife blades. An excellent balance of edge retention, corrosion resistance, and durability for a variety of applications.
- Handle: Multiple layers of resin-laminated fiberglass make G10 incredibly durable, rigid, and resistant to the elements.
- Opening Action: These knives do not fold and almost always come with a sheath to protect the edge.
Package Contents:
- Benchmade Raghorn, 4 in Fixed Blade Knife