Tap Tap to Zoom
Code: BM-LP2-GBLP-GB50
MPN: GB50
UPC: 705702579099
The Beamshot Tactical GreenBeam Waterproof Laser Pointer is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 35% Off!![]()
Purchase your new Beamshot Tactical GreenBeam Waterproof Laser Pointer from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Beamshot Tactical GreenBeam Waterproof Laser Pointer is the new field ready lasersight pointer that gives true daylight visibility, allowing rapid deployment teams to accurately communicate critical target and obstacle positions. When your message must be perfectly clear, a visual aid you can count on becomes a vital tool. The Beam Shot Tactical GreenBeam Laser Sight Pointer has a 532 nm wavelength, providing 100 meters of daylight visibility and a 1 mile nighttime range - 20 times brighter than red .
Tactical Handheld Green Laser
| Manufacturer: | Beamshot |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Battery Type: | AA Alkaline |
| Battery Life: | 6 hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Length: | 3.66 in |
| Weight: | 5.22 oz |
| Included Accessories: | No |
| Fabric/Material: | Aerospace-grade Aluminun |
| Condition: | New |
| Finish: | Type III Hard Anodized |
| Width: | 0.75 in |
Package Contents: