Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Capacity:
- 1 Handgun
- Lock Type:
- Keypad
- Height:
- 13.5 in
- Width:
- 7.5 in
- Depth/Thickness:
- 2 in
Code: BK-GF-BSNN-AX13094
MPN: AX13094
UPC: 790272003778
Product Info for Barska Quick Access Handgun Desk Safe
The Barska Quick Access Handgun Desk Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 49% Off!![]()
Purchase your new Barska Quick Access Handgun Desk Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Keep your handgun securely stored and at the ready with the Quick Access Handgun Desk Safe from Barska. This innovative security solution features a compact design that allows you to discretely store your handgun within reach and out of sight. The quick-access digital keypad ensures that the user can quickly and reliably access their firearm at a moments notice.
Specifications for Barska Quick Access Handgun Desk Safe:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Gun Capacity: | 1 Handgun |
| Lock Type: | Keypad |
| Height: | 13.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth/Thickness: | 2 in |
| Weight: | 8.6 lb |
| Interior: | Foam Lined |
Features of Barska Quick Access Handgun Desk Safe:
- Accommodates Most Standard-Size Handguns
- DOJ Approved for Firearm Storage
- Tamper Resistant Steel Construction
- Discreet Silent Access Mode
- Left or Right Mounting Options
- Protective Foam Lined Interior
- Pre-Drilled Mounting Holes
- Operates on 4 AA Batteries (Included)
- Set of 2 Emergency Back-Up Keys
- 3 in x 7.5 in x 13.5 in (LxWxH)
Package Contents:
- Barska Quick Access Handgun Desk Safe