Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Keypad
- Size:
- Large
- Height:
- 15.33 in
- Width:
- 13.5 in
- Depth/Thickness:
- 19 in
- Included Accessories:
- Batteries, Mounting Hardware, Protective floor mat, Set of emergency back-up keys
Code: BK-GF-AX11930
MPN: AX11930
UPC: 790272984114
Product Info for Barska Large Keypad Depository Security Safe
The Barska Large Keypad Depository Security Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 53% Off!![]()
Purchase your new Barska Large Keypad Depository Security Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With the Barska Large Keypad Depository Safe, instead of leaving large bills and extra cash inside the register, simply drop the items of value such as coin bags into the access portal in the Barska Large Keypad Depository Security Safe where it stays safely out of reach. The Barska Large Keypad Depository Safe w/ Dead Bolt Lock includes anti-fishing baffles and jagged edge teeth on the door drop slot behind the door, prevents someone from fishing out money or deposit bags with a tool or a coat hanger.
Specifications for Barska Large Keypad Depository Safes:
| Body Material: | Steel |
| Dimensions: | 15.33x13.5x19 |
| Inner Dimensions: | 15x11x11.5 |
| Weight: | 71 lbs |
| Key Code Memory: | 2 |
| Secondary Access: | 2 back-up keys |
| Locking System: | 2 Deadbolt lock |
| Fireproof: | No |
| Door Thickness: | 5mm |
| Body Thickness: | 2mm |
Features of Barska Large Keypad Depository Security Safe
- Keypad or Back-Up
- Key Access
- Two Solid Steel Deadbolt Locks
- 2mm Steel Wall Construction
- 5mm Steel Door Construction
- Two Pin Code Memory
- Lock Out Mode
- Anti-Fishing
- Drawer Drop Slot
- Pre-Drilled Mounting Holes
- Mounting Hardware / Back-Up Keys
- Batteries 4 AA, included
Package Contents:
- Barska Large Keypad Depository Safe
- Protective floor mat
- 4 AA batteries
- Removable steel cable
- 2 emergency back-up keys
- Mounting hardware