Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Biometric
- Height:
- 19.75 in
- Width:
- 14 in
- Depth/Thickness:
- 13 in
- Additional Features:
- 120 Unique Fingerprints Memory, Fingerprint Memory - 120
Code: BK-FB-AX11650
MPN: AX11650
UPC: 790272982660
Product Info for Barska Large Biometric Fingerprint Safe
The Barska Large Biometric Fingerprint Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Barska Large Biometric Fingerprint Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Barska Biometric Large Home Fingerprint Safe provides secure storage for valuables and handguns. These from Barska store fingerprints for up to 120 different users, so they are ideal for small businesses. With the Barska Biometric Safe, you can depend on the biometric technology to give you the ability to quickly and effortlessly access your guns in an emergency. Biometric access to your safe is a must have for home and office security, and the Barska Large Biometric Fingerprint Safe is the perfect product to fill that role.
Specifications for Barska Large Biometric Fingerprint Safe:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Lock Type: | Biometric |
| Fire Resistant: | No |
| Height: | 19.75 in |
| Width: | 14 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Weight: | 48.5 lb |
| Additional Features: | 120 Unique Fingerprints Memory, Fingerprint Memory - 120 |
Features of Barska Large Biometric Fingerprint Safe
- 3 Point Solid Steel Locking Bolts
- Solid Steel Construction
- Operates on 4-AA Batteries (Included)
- Includes Protective Floor Mat Ensuring That Items Are Not Scratched
- Removable Storage Shelves
- External Battery Pack
- Set of Two Emergency Back-Up Keys and Mounting Hardware
- Outer Dimensions: 14in x 13in x 19.75in
- Inner Dimensions: 13.5in x 9.5in x 19.5in
- Weight 48.5 lbs
- Body Material Steel
- Batteries 4 AA (Included)
Package Contents:
- Barska Biometric Large Handgun Safe AX11650
- Batteries
- Back-up Keys
- Mounting Hardware
- Floor mat