Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Capacity:
- 2 Handguns
- Lock Type:
- Code, Key Lock
- Height:
- 15.25 in
- Width:
- 19.575 in
- Additional Features:
- Silent Access Mode
- Included Accessories:
- 2 Back up keys, mounting hardware, batteries, floor mat
Code: BK-GF-BGSK12-AX13090
MPN: AX13090
UPC: 790272003754
Product Info for Barska Keypad Gun Safe, 1.2 cubic ft
The Barska Keypad Gun Safe, 1.2 cubic ft is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 50% Off!![]()
Purchase your new Barska Keypad Gun Safe, 1.2 cubic ft from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Keep valuables safe and secure with the 1.2 Cubic ft Keypad Safe by Barska. The spacious dimensions of this safe makes it perfect for storing multiple valuables, such as medicine, money, jewelry, and electronics. The user-friendly digital keypad retains 1 PIN Code for accessing the safe, and can also be opened with the included back-up keys. Two solid steel locking bolts provide extra security against tampering, and 4 mounting holes allow the safe to be secured to a flat surface.
Specifications for Barska Keypad Gun Safe, 1.2 cubic ft:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 12 Gauge Sheet Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Gun Capacity: | 2 Handguns |
| Lock Type: | Code, Key Lock |
| Fire Resistant: | No |
| Height: | 15.25 in |
| Width: | 19.575 in |
| External Dimensions: | 15.25 x 19.575 x 7.74 |
| Internal Dimensions: | 13.6 x 19.56 x 7.5 in |
| Weight: | 30.8 lb |
| Additional Features: | Silent Access Mode |
| Included Accessories: | 2 Back up keys, mounting hardware, batteries, floor mat |
| Battery Quantity: | 4 |
| Battery Type: | AA |
Features of Barska Keypad Gun Safe, 1.2 cubic ft:
- 12 Gauge Sheet Steel Construction
- PIN Code Access
- 2 Solid Steel Locking Bolts
- Silent Access Mode
- Protective Floor Mat
- Outer Size: 15.25in x 19.575in x 7.75in
- Inner Size: 13.6in x 19.56in x 7.5in
- 4 Mounting Points and Hardware
- 2 Back-Up Keys
- Low Battery Alert
- Weight: 30.8 lbs
- Included Accessories:
- 2 Back Up Keys
- Mounting Hardware
- Batteries
- Floor Mat
Package Contents:
- Barska Keypad Gun Safe, 1.2 cubic ft