Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Capacity:
- 45 Rifles
- Lock Type:
- Keypad
- Height:
- 59.06 in
- Width:
- 40 in
- Depth/Thickness:
- 22 in
- Included Accessories:
- Mounting Hardware, One 9V battery, Removable shelf, Set of emergency back-up keys
Code: BK-GF-193867
MPN: AX12220
UPC: 790272000043
Product Info for Barska FV-3000 Fire Safe 45-Rifle Vault
The Barska FV-3000 Fire Safe 45-Rifle Vault is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 47% Off!![]()
Purchase your new Barska FV-3000 Fire Safe 45-Rifle Vault from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Store up to 45 rifles and accessories with the FV-3000 Fireproof Vault Safe from Barska . The FV-3000 Fire Vault Safe is designed to provide maximum security for your firearms and other valuables. This Vault Safe features fireproof construction and is fitted with 6 solid-steel locking bolts for maximum security. A quick entry electronic keypad allows the user to securely access the contents inside at a moments notice. Keep your firearms and valuables secure with Barskas FV-3000 Fire Vault Safe.
Specifications for Barska FV-3000 Fire Safe 45-Rifle Vault:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Long Gun |
| Gun Capacity: | 45 Rifles |
| Lock Type: | Keypad |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 59.06 in |
| Width: | 40 in |
| Depth/Thickness: | 22 in |
| Internal Height: | 56.1 in |
| Internal Width: | 37.05 in |
| Internal Depth/Thickness: | 16.6 in |
| Weight: | 491 lb |
| Included Accessories: | Removable shelf, Set of emergency back-up keys, One 9V battery, Mounting Hardware |
Features of Barska FV-3000 Fire Safe 45-Rifle Vault:
- Fireproof up to 1 Hour at 1,200 degrees F
- Store up to 45 rifles with the removable position rack
- Silent access feature
- allows you to mute beeping notification
- CA DOJ Approved
- Operates on one 9V battery (included)
- Includes removable shelves
- set of emergency back-up keys
- mounting hardware and one 9V battery
- Outer Size: L x W x H 40inch x 22inch x 59.06inch
- Inner Size: 37.05inch x 16.6inch x 56.1inch
- Weight: 667 lbs
- Body Material Steel
- Batteries One 9V battery
Package Contents:
- Barska FV-3000 Fire Safe 45-Rifle Vault
- Removable shelf
- set of emergency back-up keys
- mounting hardware
- one 9V battery