Tap Tap to Zoom
Code: BK-GF-AX11910
MPN: AX11910
UPC: 790272984039
Product Info for Barska Digital Portable Keypad Safe
The Barska Digital Portable Keypad Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 51% Off!![]()
Purchase your new Barska Digital Portable Keypad Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Barska Digital Portable Keypad Safes keep valuables such as passports, electronic gadgets, jewelry, cash, or sensitive documents safe and secure while traveling. Open the Barska Digital Portable Keypad Security Safe by simply entering your custom-created combination on the keypad to retrieve items stored. In addition, the Barska Digital Portable Carrying Keypad Safe includes a sturdy carrying handle for easy transport.
Specifications for Barska Digital Portable Keypad Security Safe:
| Body Material: | Steel |
| Dimensions: | 17.5x12.5x5 |
| Inner Dimensions: | 16.5x11.5x4.5 |
| Weight: | 16.5 lbs |
| Locking System: | Locking Latch |
| Fireproof: | No |
| Door Thickness: | .8mm |
| Body Thickness: | .8mm |
Features of Barska Digital Portable Keypad Safe
- Protective Floor Mat
- Removable Steel Tethering Cable
- Operates on 4-AA batteries (Included)
- Dimensions: 17.5inch x 12.5inch x 5inch
- Inner Dimensions: 16.5inch x 11.5inch x 4.5inch
- Weight: 16.5 lbs
- Body Material Steel
Package Contents:
- Barska Digital Portable Keypad Security Safe
- Protective floor mat
- 4 AA batteries
- Removable steel cable
- 2 emergency back-up keys
- Mounting hardware