Tap Tap to Zoom
Code: BK-S8-AX11934
MPN: AX11934
UPC: 790272984138
Product Info for Barska Compact Keypad Depository Safe
The Barska Compact Keypad Depository Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 51% Off!![]()
Purchase your new Barska Compact Keypad Depository Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Barska Compact Keypad Depository Safes are an important tool in safe guarding cash from thieves and/or employees. Instead of leaving large bills and extra cash inside the register, simply drop envelopes, receipts or files into the access slot in the Barska Compact Keypad Drop Security Safe w/ Deadbolt Lock where it stays safely out of reach. These Barska Compact Keypad Drop Security Safes are mainly used for short-term storage of cash, and ideal for hotels, gas stations, motels, restaurants or any retail business that deals with large volumes of cash on a daily bases.
Specifications for Barska Compact Keypad Drop Safe w/ Deadbolt Lock:
| Body Material: | Steel |
| Outer Dimensions: | 13.75x9.85x9.85 |
| Inner Dimensions: | 13.5x7.5x9.75 |
| Weight: | 22.5 lbs |
| Key Code Memory: | 2 |
| Secondary Access: | 2 back-up keys |
| Locking System: | 2 Deadbolt lock |
| Fireproof: | No |
| Door Thickness: | 2mm |
| Body Thickness: | 2mm |
Features of Barska Compact Keypad Depository Safe
- Keypad or Back-Up Key Access
- Two Solid Steel Deadbolt Locks
- Lock Out Mode
- Pre drilled hole on the bottom and back of the safe
- Operates on 4-AA batteries (included)
- Includes protective floor mat ensuring that items are not scratched
- Set of emergency back-up keys and mounting hardware
- Body Material Steel
- Batteries 4 AA, included
- Outer Size 13.7" x 9.85" x 9.85"
- Inner Size 13.5" x 7.5" x 9.75"
Package Contents:
- Barska Compact Keypad Drop Safe w/ Deadbolt Lock
- Protective floor mat
- 4 AA batteries
- Removable steel cable
- 2 emergency back-up keys
- Mounting hardware