Tap Tap to Zoom
- Men's Clothing Size:
- Extra Large
- Mens Waist Size:
- 38 - 41 in
- Inseam Size:
- 32 in
- Color:
- Approach FX
Code: 10N-AP7-IOXP-21-42117
MPN: 21-42117
UPC: 639966024036
Product Info for Badlands Ion X Pants - Men's
The Badlands Ion X Pants - Men's is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Badlands Ion X Pants - Men's from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Ion X Pants have 4-way stretch, for ultimate maneuverability and comfort, setting a new standard for lightweight, durable, functional hunting pants. On top of all that, it's water-resistant, has reinforced fabrics and features a multitude of pockets where you need them most.
Specifications for Badlands Ion X Pants - Men's:
| Manufacturer: | Badlands |
| Men's Clothing Size: | Extra Large |
| Mens Waist Size: | 38 - 41 in |
| Inseam Size: | 32 in |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Hunting |
| Apparel Fit: | Comfort |
| Color: | Approach FX |
| Fabric/Material: | Quiet Face Fabric |
| Weight: | 1 lb |
| Last Chance: | Yes |
Features of Badlands Ion X Pants - Men's
- Articulated Knees
- Water Resistant
- 4-Way Stretch
Package Contents:
- Badlands Ion X Pants - Men's