Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN Thor-320 3x Digital Thermal Imaging Rifle Scope w/ 320 x 240 - Color has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for ATN Thor-320 3x Digital Thermal Imaging Rifle Scope w/ 320 x 240 - Color
The ATN Thor-320 3x Digital Thermal Imaging Rifle Scope w/ 320 x 240 - Color is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new ATN Thor-320 3x Digital Thermal Imaging Rifle Scope w/ 320 x 240 - Color from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ATN Thor-320 3x Color Digital Thermal Imaging Scope w/ 320 x 240 Resolution is a great choice for medium and long range night time viewing. Well suited for military, police, and security operations it's also an effective device for hunting, boating, wildlife detection, and many other outdoor activities. With digital views and controls, this model is lightweight and small enough to fit in the palm of your hand, yet it's rugged and durable. The 50mm lens with 3X magnification gives this ATN Thor-320 3x Color Digital Thermal Imaging Scope a 1100m detection range, and includes a 3X digital zoom that expands viewing capabilities. Each system features a digital menu that gives you a variety of options and adjustments allowing you to customize your ThOR weapon scope. You can select a number of reticle options (5 standard) as well as choose a reticle color best suited for your operating environment. The ATN Thor-320 3x Color Digital Thermal Imaging Rifle Scope w/ Quick Release Mount provides amazing image quality through total darkness, fog, or smoke. Darkness, camouflage or bright lights will not affect the sensitivity of this ATN Thor-320 3x Color Digital Thermal Imaging Waterproof/Dustproof Scope and functions equally well as a weapon scope or a handheld viewer, ideal for professional use.
Specifications for ATN Thor-320 3x Color Digital Thermal Imaging Waterproof/Dustproof Scope:
| Video Frame Rate: | 30Hz |
| Magnification: | 3X |
| Objective Focal Length: | 50 mm |
| FOV: | 9° x 7° |
| Exit Pupil: | 14mm |
| Eye Relief: | 28mm |
| Detector Type: | Uncooled Microbolometer |
| Spectral Response: | 7-14 μm |
| Resolution: | 320x240 |
| Pixel Size: | 25 x 25 μm |
| Thermal Sensitivity: | < 0.1°C |
| Range to Detect a Human: | 1100 m |
| Output Format: | Analog PAL / NTSC |
| Display Color: | OLED matrix |
| Display Format: | SVGA, 800 x 600 pxl |
| E-ZOOM: | Yes |
| Brightness Adjustment: | Manual |
| Contrast Adjustment: | Automatic |
| Power Supply: | 2 x 3 V CR123A type battery |
| Start-Up Time: | < 5 sec |
| Operating Time w/one battery pack: | 4+ hrs |
| Operating Temperature Range: | from -30°C to +60°C |
| Waterproof: | Yes |
| Dimensions: | 203 mm |
| Weight (w/batteries): | 0.85 kg |
| Warranty: | 1 year |
Features of ATN Thor-320 3x Color Digital Thermal Imaging Rifle Scope w/ Quick Release Mount:
- Compact & lightweight design
- Digital imaging
- Fast Imaging (30hz)
- 800 x 600 OLE D color display
- Rugged design with mil. spec optics
- Menu functions include reticle type & color selection; windage & elevation adjustment
- Digital brightness control
- Vanadium oxide (VOx) Microbolometer Uncooled
- Polarity single button modes: black on white, white on black, 5 different color settings
- E-zoom
- 4 different reticles with choice of reticle color: black, red, green, or white
- Operational range: -30°C to +60°C (-40°C to +80°C storage temp)
- Diopter range: +2° to -6°
- Eye relief: 28mm
- MIL -STD-1913 (Picatinny Rail) Quick Release Mount
- Extended battery life using two (2) CR 123 lithium batteries (4-plus hours)
- One-year warranty
Package Contents:
- ATN Thor-320 3x Color Digital Thermal Imaging Scope