Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN Heat Seeking OTS-X-S614 Scope - 640x480, 14mm, 9Hz has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for ATN Heat Seeking OTS-X-S614 Scope - 640x480, 14mm, 9Hz
The ATN Heat Seeking OTS-X-S614 Scope - 640x480, 14mm, 9Hz is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $200.00 Off!![]()
Purchase your new ATN Heat Seeking OTS-X-S614 Scope - 640x480, 14mm, 9Hz from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ATN OTS-X-S614 .5x Heat Seeking Thermal Monocular TIMNOTSXS614 has been designed to make sure you have the highest quality thermal imaging device for all of your shooting needs. The ATN OTSX S614 9Hz Thermal Imaging System is designed to be a versatile, compact, lightweight yet rugged thermal viewer that can be easily carried in a cargo pocket for Law enforcement and Sportsmen alike. This Heat Seeker Monocular from ATN is one of the most affordable thermal viewers on the market that includes a full 640x480 resolution. One of the most unique features of the ATN S614 OTSX Heat Seeking Thermal Scope is the ability to interchange the objective lens so you can have multiple magnifications based on your need or mission.
Specifications for ATN OTS-X-S614 .5X (9Hz) Thermal Imaging Viewer:
| Sensor (microbolometer): | 640 x 480 |
| Type: | Uncooled |
| Material: | Vanadium oxide (VOx) |
| Image Size (output resolution): | 800x600 |
| Frame rate: | 9 Hz |
| Video output: | Analog RS-170 |
| Lens: | 14 mm |
| Display: | Color OLED matrix, SVGA< 800x600 |
| Thermal Sensitivity: | <50mK |
| Spectral Response: | 7-14 um |
| Field of View: | 45° |
| Eye Relief: | 27 mm |
| Diopter Adjustment: | -1.5 |
| Optical Magnification: | 0.5X |
| E-Zoom: | 1X, 2X, 4X |
| Human Detection: | 500 m |
| Human Recognition: | 225 m |
| Human Identification: | 135 m |
| Vehicle Detection: | 1100 m |
| Vehicle Recognition: | 495 m |
| Vehicle Identification: | 300 m |
| Polarity control: | White hot / Black hot / Multiple Color Modes |
| Start up time: | <4 sec |
| Waterproof: | Yes |
| Battery type: | 1 x CR123A battery type |
| Weight: | 0.83 lb /375 grams |
| Battery Life: | 2+ hrs |
| Dimensions: | 100 x 61 x 83 mm /4x2.4x3.3" |
| Warranty: | 1 year |
Features of ATN Thermal Image OTS X S614 Heat Seeking Scope:
- Resolution 640x480
- Ergonomic Design
- Standard Imaging (9hz)
- Compact Rugged Construction
- Interchangable Optics
- Variable Geometry Display
- E-Zoom
- Digital Brightness Control
- Icon Based Menu System
- Color Modes
- Black/White Polarity
- VOx Vanadium Oxide Detector
- 800x600 Display
- Video Output
- 1 Year Warranty
Package Contents:
- ATN OTS-X-S614 .5x Heat Seeking Thermal Monocular TIMNOTSXS614
Thermal Monocular Accessories




















































