Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN OTIS-10 9hz Thermal Imaging System TIMNOTIS10HZ9 has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for ATN OTIS-10 9hz Thermal Imaging System TIMNOTIS10HZ9
The ATN OTIS-10 9hz Thermal Imaging System TIMNOTIS10HZ9 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new ATN OTIS-10 9hz Thermal Imaging System TIMNOTIS10HZ9 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
ATN OTIS-10 TIMNOTIS10HZ9 Thermal Imaging Scope sets the standard for affordable, small, lightweight Thermal Imaging Cameras. This Thermal imaging by ATN is pocket-sized, rugged and durable. This ATN Thermal Camera offers superior performance, compact size, comfort of wear and cost efficiency that make it the perfect thermal imaging device. The OTIS 9hz is a thermal system by ATN is built around state-of-the-art uncooled Thermal Imaging technology. The ATN OTIS-10 thermal monocular provides the excellent image quality that is unaffected by lights or shadows that seriously hamper the image quality of image intensified night vision. The ATN OTIS-10 (9Hz) is ideal for Home Security, Public Safety, First Responder and Security Operations
We offer complete line of ATN Thermal Imaging. For our complete selection of products by ATN on sale please visit our ATN page. For more Thermal Imaging please visit our Thermal Imaging store section.
Specifications for ATN Otis 10 9hz Thermal Imaging System TIMNOTIS10HZ9
| Magnification: | 1,8X |
| Objective Focal Length: | 25 mm |
| FOV: | 11 x 8 |
| Focus Range: | from 1m to infinity |
| Focus Adjustment: | Manual |
| Exit Pupil: | 14 mm |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Detector Type: | Uncooled Microbolometer |
| Spectral Response: | 7-14 µm |
| Pixels: | 160 x 120 |
| Pixel Size: | 30 x 30 µm |
| Angular Resolution, mrad: | 1,2 |
| Thermal Sensitivity: | < 0,1C |
| Range to Detect a Human: | 475 m |
| Output Format: | Analog PAL / NTSC |
| Display: | OLED matrix |
| Display Format: | SVGA, 852 x 600 pxl |
| Color: | Monochrome |
| Digital ZOOM: | Fixed 2x (optional 5x) |
| Brightness Adjustment: | Manual |
| Contrast Adjustment: | Automatic |
| Available User Interfaces: | From outside PC through USB interface |
| Power Supply: | 2 x 3V, 123A type |
| Start-Up Time: | < 3 sec |
| Operating Time w/one battery pack: | 4 hrs |
| External Power Supply: | DC 6V, 500 mA |
| Operating Temperature Range: | from -20C to +50C |
| Waterproof: | Yes, up to 10m submersion |
| Dimensions: | 118 x 81 x 47 mm |
| Weight (w/batteries): | 0,34 kg |
Features of ATN Thermal Imaging System OTIS 9hz:
- High resolution digital thermal imaging
- Compact, lightweight and durable housing
- High Quality optics
- Video and computer output
- Video/Image polarity selection
- Waterproof
Package Contents:
- ATN Otis TIMNOTIS10HZ9 9hz Hand Held Thermal Imaging System
- Lens Cap
- Video Cable
- Two Lithium Batteries
- Pelican Waterproof Hard Case
- Warranty card
- Soft carrying Case
- Lens Tissue
Thermal Monocular Accessories




















































