Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 3
- System/Lens Resolution:
- 64 - 75 lp/mm
- Diopter Adjustment Range:
- -5 - 2 dpt
- Weight:
- 0.69 lb, 0.78 lb
- Included Accessories:
- Battery, Demist Shield, Head Mount Assembly, Instruction Manual, Lens tissue, Neck Cord, Sacrificial Window, Soft Carrying Case, Warranty Card
- Additional Features:
- USA Gen 3, Auto-Gated/Thin-Filmed
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -40 - 55 Celsius
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
Code: AT-NVN-PVS14-3-1AA-NVMPPVS1430
MPN: NVMPPVS1430
UPC: 658175131243
Product Info for ATN PVS14-3 1x27mm Night Vision Monocular
The ATN PVS14-3 1x27mm Night Vision Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new ATN PVS14-3 1x27mm Night Vision Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
ATN PVS14-3 Night Vision Monocular Generation 3 / 3A Select Alpha is designed for the most demanding of night time applications. Based on Night Vision units used by the U.S. military, the ATN PVS14-3 Generation 3 Night Vision Monocular features the most advanced Gen 3 image intensifier tube with a variable gain control to achieve the highest quality image resolution for varying light conditions. The extremely lightweight and versatile ATN PVS14-3 Night Vision Monocular 3A Select Alpha can be head-mounted, handheld or camera adapted. The ATN PVS-14 Night Vision Monocular comes factory new, backed by a 2-year warranty and is the ideal 3rd Generation night vision device for all day or all night applications.
Specifications for ATN PVS14-3 1x27mm Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Night Vision Generation: | 3 |
| System/Lens Resolution: | 64 - 75 lp/mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 2 dpt |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 0.78 lb, 0.69 lb |
| Included Accessories: | Soft Carrying Case, Demist Shield, Battery, Sacrificial Window, Lens tissue, Head Mount Assembly, Instruction Manual, Warranty Card, Neck Cord |
| Additional Features: | USA Gen 3, Auto-Gated/Thin-Filmed |
| Condition: | New |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Length: | 4.5 in |
| Focus Range: | 0.25 yds to infinity |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Exit Pupil: | 25 mm |
| Optical Coating: | Proshield |
| Battery Life: | 50 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Operating Temperature: | -40 - 55 Celsius |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Width: | 2 in |
| Battery Quantity: | 1 |
| Height: | 2.14 in |
Features of ATN PVS14-3 1x27mm Night Vision Monoculars
- MIL-STD-810
- Lightweight
- Brightness control
- Bright light cut-off
- Waterproof
- Handheld or head-mounted as single eye goggle
Package Contents:
- ATN PVS14-3 1x27mm Night Vision Monoculars
- Instruction Manual
- Lens Tissue
- Soft Carrying Case 1
- One AA Type Battery
- Sacrificial Filter
- Neck Cord
- Head Mount Assembly 1
- Demist Shield
