Tap Tap to Zoom
Code: 2AI-RS-SHHL5-AT-STLH-52056FFP
MPN: AT-STLH-52056FFP
UPC: 723551434574
The Atibal Stealth HD 5-30x56mm Rifle Scope 34mm FFP is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 15% Off!![]()
Purchase your new Atibal Stealth HD 5-30x56mm Rifle Scope 34mm FFP from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
he Atibal STEALTH HD line optics is jam packed with features and outstanding optical performance at a competitive price. The STEALTH HD exposed turrets are positive, audible, and track accurately with every click. The dials also include a Return to Zero (RTZ) aka Zero Stop that allows the shooter to hold their elevation and windage adjustments at its original zero while dialing. This makes returning to zero a breeze without counting clicks or looking. A feature that was only found in higher end scopes until now.
The HD optical performance in our STEALTH line produces a clear, crisp, and sharp image at any range especially at distance with the included side parallax focus making a 1,000 yard shot a stroll through the park. The Stealth line of optics features an illuminated LR-MIL laser etched reticle for low light conditions.
Combining its HD clarity, Return to Zero, and being a First Focal Plane optic makes the STEALTH line of optics the perfect scope for the seasoned PRS shooter or even a novice shooter.
| Manufacturer: | Atibal |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Stealth Reticle |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Field of View, Linear: | 3.4 - 23 ft at 100 ft |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 37.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Water Resistance Level: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |