Tap Tap to Zoom
The Atibal X 1-10x30mm Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 15% Off!![]()
Purchase your new Atibal X 1-10x30mm Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
From close quarters to long range precision shooting, the Atibal X 1-10x30 FFP with daylight bright illumination has been designed to be the most versatile LPVO on the market. Atibal X offers the clarity and dependability you would expect to find in a high end optic, but without the high-end price tag. Loaded with features like daylight bright illumination, true 1x, 1/10 MIL click finger adjustable windage and elevation target turrets, illumination dial with 6 brightness levels with off positions between each setting, a magnification adjustment ring with integrated oversized low profile finger tab that makes deliberate zoom adjustments a breeze, first focal plane reticle, low dispersion ED glass, and Atibals Full Lifetime Warranty.
| Manufacturer: | Atibal |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Field of View, Linear: | 10.1 - 101 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 - 1.9 degrees |
| Eye Relief: | 3.6 - 6.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | 21 dpt |
| Weight: | 21.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.1 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2032 |
| Width: | 2.95 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 25 Mil Rad |
| Height: | 2.4 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 85 % |
| Brightness Settings: | 6 |
| Battery Life: | 300 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 52 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |