Tap Tap to Zoom
- Height:
- 1.39 in
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 28W-RDM-MH324BR19-403051
MPN: 403051
UPC: 813869022621
Product Info for Athlon Optics Midas M5 Magnifier
The Athlon Optics Midas M5 Magnifier is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 20% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Midas M5 Magnifier from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Many times when in the field or during competitions you need to transition between no magnification for speed at close-range and magnification for precision shooting as the situation dictates. The Athlon 3-power magnifier mounts behind a traditional red-dot sight to provide magnification when needed. The mount has the ability to swing out of the way when not in use, but can quickly be placed behind the red dot to increase the magnification for longer mid-range shots.
Specifications for Athlon Optics Midas M5 Magnifier:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 27.2 mm |
| Eye Relief: | 2.5 in |
| Length: | 3.7 in |
| Weight: | 11.6 oz |
| Field of View, Linear: | 23 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminium |
| Width: | 2.1 in |
| Height: | 1.39 in |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
Features of Athlon Optics Midas M5 Magnifier
- Water Proof
- Fog Proof
- Shockproof
- One Piece Chassis Construction
- Aircraft Grade Aluminum
- Flip Mount
- Fully Multicoated
- Nitrogen Purged
Package Contents:
- Athlon Optics Midas M5 Magnifier