Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- Black/Tan
Code: 28W-RF-AMM6R-502006
MPN: 502006
UPC: 813869022959
Product Info for Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders
The Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 20% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The fastest rangefinder in Athlons lineup! When seconds matter, youll only need to spare 1/10th of a second. This Midas G2 1 Mile features a scan more providing near instantaneous feedback as you scan from target to target. Capable of displaying true angle-compensated distances, including the ability to measure height and line of sight distances to help you plan your next move.
Specifications for Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1760 yds |
| Weight: | 4.8 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 3.9 in |
| Color: | Black/Tan |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 800 yds |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/-0.5 yds |
| Power: | 3 volts |
Features of Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders
- OLED Illuminating Display
- Five Illumination Settings
- Dual Units of Measurement (Y/M)
- Angle Compensation Mode
- Line of Sight Mode
- Scan Mode
- Hunting and Golf Mode
- Diopter Adjustment
- Fully Multi-Coated
- Nitrogen Purged
- Water Proof
- Rubber Armor
Package Contents:
- Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders