Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- ATMR4 IR MOA
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: 28W-RS-ATH213-214103
MPN: 214103
UPC: 813869022171
Product Info for Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP
The Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 20% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Helos BTR GEN2 1-10x28 is a second focal plane option for tactical shooters looking for the latest trend in optics at an affordable price. Accurately assess and engage silhouette-sized targets out to 700 yards using 68 or 69 gr .223/5.56 Nato cartridges with the ATMR4 SFP IR MOA reticle.
Specifications for Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | ATMR4 IR MOA |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10 - 110 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 10.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Adjustment Range: | 44 MOA |
| Lens Material: | Etched glass |
| Optical Coating: | Advanced Fully Multicoated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP
- Argon Purged
- Advanced fully multi-coated
- XPL Coating
- Waterproof
- Revolution Lock
- Second Focal Plane
- High Precision Erector System
- 30mm Tubes
- Illuminated Glass Reticles
- Exposed Turrets
- Side Parallax Adjustment
Package Contents:
- Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP