Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 86 mm
- Eye Relief:
- 0.78 - 0.7 in
- Field of View, Angle:
- 2.1 - 1.1 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 26.2 ft
- Length:
- 16.2 in
- Weight:
- 70 oz
- Finish:
- Matte
Code: 28W-SS-AXSSC2-311004
MPN: 311004
UPC: 813869022874
Product Info for Athlon Optics Cronus Gen II 20-60x86mm UHD Spotting Scopes
The Athlon Optics Cronus Gen II 20-60x86mm UHD Spotting Scopes is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 20% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Cronus Gen II 20-60x86mm UHD Spotting Scopes from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Youll catch every detail with Athlons latest spotting scope. Featuring a smooth single focus wheel, finely geared to facilitate hitting the sharpest focus. The Cronus G2 offers greater color definition, clarity, and light transmission than its brethren. From scouting game on a shadowed treeline to identifying birds in dimly wooded forests, the Cronus G2s enhanced contrast helps seperate your subject from its background.
Specifications for Athlon Optics Cronus Gen II 20-60x86mm UHD Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 86 mm |
| Eye Relief: | 0.78 - 0.7 in |
| Field of View, Angle: | 2.1 - 1.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 26.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 16.2 in |
| Weight: | 70 oz |
| Finish: | Matte |
Features of Athlon Optics Cronus Gen II 20-60x86mm UHD Spotting Scopes
- BaK4 Prisms
- Magnesium Chassis
- Waterproof
- Rotating Ring
- Twist Up Eye-Cup
- Tripod Adaptable
- Apochromatic Lens System
- Argon Purged
- UHD Glass
- XPL Coating
- ESP Dielectric Coating
- Advanced Fully Multi-Coated
Package Contents:
- Athlon Optics Cronus Gen II 20-60x86mm UHD Spotting Scopes