Tap Tap to Zoom
Product Info for Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope
Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope is an remarkable instrument that presents high-grade field of vision for optimal watching. These Spotting Scopes present sound resolution that is perfect for your spectating needs. Athlon Optics has been an industry leader in the field of optics technology, for a reasonable period of time, and the Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope is the final result of their determined initiatives to be sure that you have a durable and dependable scope for your next viewing session. Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope uses sturdy and long-lasting resources that viewers have depended on from their optics gear. Here, at OpticsForYou, we assure that you will come across some of the most effective optical devices available, and Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope is sure to present the best reliability and efficiency that consumers ought to have in a scope. For the best option in viewing that special moment with clarity, go for the Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope.![]()
Specifications for Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 86 mm |
| Eye Relief: | 0.78 - 0.7 in |
| Field of View, Angle: | 2.1 - 1.1 degrees |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 26.2 ft |
| Length: | 16.2 in |
| Weight: | 73.5 oz |
| Finish: | Matte |
Features of Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope
- BaK4 Prisms
- Magnesium Chassis
- Waterproof
- Rotating Ring
- Twist Up Eye-Cup
- Tripod Adaptable
- Apochromatic Lens System
- Argon PurgedUHD Glass
- XPL Coating
- ESP Dielectric Coating
- Advanced Fully Multi-Coated
Package Contents:
- Athlon Optics Cronus G2 20-60x86 UHD Dual Focus Spotting Scope