Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fit:
- Ares ETR, Helos BTR Gen 2, Midas TAC
- Size:
- 4 x 2.5 x 2.5 in
- Objective Lens Diameter:
- 56 mm
- Tube Diameter:
- 56 mm
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 4 in
- Condition:
- New
Code: 28W-RA-212100S-212100S
MPN: 212100S
UPC: 813869021365
Product Info for Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade
The Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 20% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Athlon Optics Sun Shade Riflescope 56mm Sunshade (Compatible with Ares ETR, Midas TAC, and Helos BTR GEN2)
Specifications for Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fit: | Helos BTR Gen 2, Ares ETR, Midas TAC |
| Size: | 4 x 2.5 x 2.5 in |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Tube Diameter: | 56 mm |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 1 lb |
| Condition: | New |
Features of Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade
- Black matte surface finish
- 4.5 inches long sizes in 56 50 44mm.
Package Contents:
- Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade