Tap Tap to Zoom
Product Info for Athlon Optics Ares Gen II 20-60x85mm UHD Spotting Scope
The Athlon Optics Ares Gen II 20-60x85mm UHD Spotting Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 20% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Ares Gen II 20-60x85mm UHD Spotting Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With the Ares G2 UHD Spotter 20-60x85, you'll enjoy an immersive viewing experience like never before. Explore the world around you with unparalleled clarity and precision, and capture every moment with breathtaking detail. Whether you're scouting wildlife, birdwatching, or engaging in long-range target shooting, the Ares G2 UHD Spotter delivers exceptional performance.
Specifications for Athlon Optics Ares Gen II 20-60x85mm UHD Spotting Scope:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 85 mm |
| Eye Relief: | 0.7 - 0.77 in |
| Exit Pupil: | 1.4 - 4.2 mm |
| Field of View, Angle: | 1.9 - 0.9 degrees |
| Optical Coating: | Advanced Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Lens Material: | BAK4 |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 39.4 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 16.9 in |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Fogproof: | Yes |
Features of Athlon Optics Ares Gen II 20-60x85mm UHD Spotting Scope
- BaK4 Prisms
- Magnesium Chassis
- Waterproof
- Rotating Ring
- Twist Up Eye-Cup
- Tripod Adaptable
- Apochromatic Lens System
- Argon Purged
- UHD Glass
- XPL Coating
- ESP Dielectric Coating
- Advanced Fully Multi-Coated
Package Contents:
- Athlon Optics Ares Gen II 20-60x85mm UHD Spotting Scope