Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Red Dot Sights-Footprint:
- MRO
- Attachment Type:
- Picatinny
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Height:
- 1.41 in
- Condition:
- New
Code: 4U2-RMT-MNTSD-AT3-RCO-RM
MPN: AT3-RCO-RM
UPC: 5060748421210
Product Info for AT3 Tactical RCO Riser Mount for MRO Pattern Optics
The AT3 Tactical RCO Riser Mount for MRO Pattern Optics is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 15% Off!![]()
Purchase your new AT3 Tactical RCO Riser Mount for MRO Pattern Optics from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The iconic Trijicon MRO comes in many configurations not all of them optimized for the AR-15. The AT3 RCO Riser mount makes it simple to get the height you need, whether you want to set up for absolute or lower 1/3 cowitness. This is a complete kit, featuring a cantilever riser mount, a height spacer, all necessary screws, and a Torx wrench so you can optimize your MRO.
Specifications for AT3 Tactical RCO Riser Mount for MRO Pattern Optics:
| Manufacturer: | AT3 Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | MRO |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 2.6 in |
| Height: | 1.41 in |
| Weight: | 1.1 oz |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of AT3 Tactical RCO Riser Mount for MRO Pattern Optics
- A cantilever riser mount offers extra benefits for usability over standard, block-style risers.
- The forward angle pushes the MRO red dot further from your eye, aiding on focusing your vision down the sight tube, making target acquisition simpler.
- The skeletonized design is durable, lightweight, and modular, all at a price well below most other aftermarket options.
- Plus, its backed by the AT3 Lifetime Warranty.
Package Contents:
- AT3 Tactical RCO Riser Mount for MRO Pattern Optics
- Mounting Screws
- Allen Wrench