Tap Tap to Zoom
Product Info for AT3 Tactical PRO-MOUNT Mini Riser Mount
The AT3 Tactical PRO-MOUNT Mini Riser Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 15% Off!![]()
Purchase your new AT3 Tactical PRO-MOUNT Mini Riser Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The new PRO-MOUNT riser is packed with premium features in a sleek package, without the high-end price tag. The cantilever design places your optic further forward, which makes guiding your eye towards your target even faster. The skeletonized body of the sight keeps weight low without sacrificing the strength you need for staying on target in rough conditions. And to keep things snag-free, weve switched to a bolt and lock nut for a tight fit that wont get caught on your gear.
Specifications for AT3 Tactical PRO-MOUNT Mini Riser Mount:
| Manufacturer: | AT3 Tactical |
| Color: | FDE |
| Finish: | Anodized |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.1 in |
| Weight: | 1.1 oz |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of AT3 Tactical PRO-MOUNT Mini Riser Mount
- 1'' Hi Profile Riser Raises your optic by 1'', which is perfect for a lower 1/3 cowitness on most red dot sights
- .83'' Med Profile Riser Raises your optic by .83'', which is perfect for an absolute cowitness on most red dot sights.
Package Contents:
- AT3 Tactical PRO-MOUNT Mini Riser Mount
- Mounting Screws
- Allen Wrench