Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Red Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 4U2-RD-ALPHM-AT3-ALPHA
MPN: AT3-ALPHA
UPC: 5060748421784
Product Info for AT3 Tactical ALPHA 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight w/ Shake Awake Motion Activation
The AT3 Tactical ALPHA 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight w/ Shake Awake Motion Activation is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 29% Off!![]()
Purchase your new AT3 Tactical ALPHA 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight w/ Shake Awake Motion Activation from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ALPHA represents the best value, features, and usability that you can expect from an AT3 red dot sight. This red dot sight is perfect for the AR-15, and ready to mount up to your favorite rifle right out of the box. With a true 50,000 hour battery life and Shake Awake to extend that life into years more, the ALPHA is a reliable companion to your AR-15.
But lets say youre an AK guy, or just looking for a no-fuss optic to mount on your favorite rifle. The ALPHA comes with a variety of mounting solutions, and features an Aimpoint Micro mounting pattern for wealth of aftermarket compatibility. The rugged, capless adjustment turrets are 1/2 MOA adjustable, and this thing holds zero. Period. Even sending .50 BMG downrange doesnt phase the ALPHA.
Specifications for AT3 Tactical ALPHA 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight w/ Shake Awake Motion Activation:
| Manufacturer: | AT3 Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Objective Window Size: | 20 mm |
| Reticle: | 2 MOA Red Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 2 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Weight: | 3.6 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Dial |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
Features of AT3 Tactical ALPHA 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight w/ Shake Awake Motion Activation
- Shake Awake technology turns the sight off after 15 minutes with no movement and comes back on when you move it again
- High-efficiency LED gives the sight 50,000+ hours of life before factoring in the battery-saving Shake Awake
- Top-mounted brightness dial is easy to adjust for any shooter, regardless if youre left or right handed
- 1/2 MOA capless windage and elevation turrets are easy to adjust with a coin, flathead, or even a spent casing
- 9 Daylight brightness settings and 2 Night Vision compatible settings, giving you a full range of options for ambient lighting
- Note: The ALPHA is not a night vision device. Settings 1 and 2 are designed to be used when you are using night vision devices, as to not overwhelm or damage image intensifier tubes
Package Contents:
- AT3 Tactical ALPHA 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight w/ Shake Awake Motion Activation
- Riser Mount
- Low Mount
- Cowitness Spacer
- CR2032 Battery
- Lens Cover
- Lens Cloth