Tap Tap to Zoom
- Color:
- FDE
- Reticle:
- 2 MOA Red Dot
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 4U2-RD-1RFRD-RD-50-0-FDE
MPN: RD-50-0-FDE
UPC: 5060748421906
Product Info for AT3 Tactical 1x23mm 2 MOA Red Dot Micro Red Dot Reflex Sight w/ No Riser
The AT3 Tactical 1x23mm 2 MOA Red Dot Micro Red Dot Reflex Sight w/ No Riser is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 29% Off!![]()
Purchase your new AT3 Tactical 1x23mm 2 MOA Red Dot Micro Red Dot Reflex Sight w/ No Riser from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Crisp 2 MOA red dot allows for accurate, both-eyes-open shooting.
Parallax free design: The red dot stays on target with following the movement of the users eye.
11 red dot brightness settings provide optimal visibility in any light conditions.
Multi-coated, scratch resistant amber lens provides enhanced image clarity.
Specifications for AT3 Tactical 1x23mm 2 MOA Red Dot Micro Red Dot Reflex Sight w/ No Riser:
| Manufacturer: | AT3 Tactical |
| Color: | FDE |
| Finish: | Cerkote |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 23 mm |
| Objective Window Size: | 23 mm |
| Reticle: | 2 MOA Red Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 2 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Weight: | 3.6 oz |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Dial |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Type: | Rifle, Shotgun, Handgun |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
Features of AT3 Tactical 1x23mm 2 MOA Red Dot Micro Red Dot Reflex Sight w/ No Riser
- Fully waterproof, with rubber gaskets on turrets and battery cover.
- Nitrogen filled 6061 T6 aluminum body resists fogging and moisture.
- Matte black anodized finish resists scratches while keeping a stealthy profile.
- Shockproof circuitry resists damage from rough handling.
- Backed by the Lifetime AT3 Warranty. We stand behind our products!
Package Contents:
- AT3 Tactical 1x23mm 2 MOA Red Dot Micro Red Dot Reflex Sight w/ No Riser
- CR2032 Battery
- Lens Cover
- Lens Cloth