Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately ASTELE⢠150 G LOMO Telescope Ground is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Telescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ASTELE⢠150 G LOMO Telescope Ground
The ASTELE⢠150 G LOMO Telescope Ground is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new ASTELE⢠150 G LOMO Telescope Ground from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
We are truly sorry, but LOMO Astele 150 Telescope is backordered till next year. Please see our wide selection of telescopes in stock here
The ASTELE⢠150 G (German Equatorial Mount) is an excellent astronomical telescope for observing the heavens. Its optical design is Maksutov-Cassegrain. Its diffraction limited optics are multi-coated and make it a great instrument for doing astrophotography as well, delivering pin-point images over a 35mm format. If you're looking for a telescope that's easy to setup and has superb optics, the ASTELE⢠150 G is that and more. Ideal for the professional or advanced amateur. The ASTELE⢠150 G uses U.S. standard 1.25" O.D.-sized eyepieces (hundreds are available). The ASTELE⢠150 G comes with slow-motion controls, setting circles, polar axis finder, accessory tray and fully adjustable aluminum tripod.
Finish: black.
| SPECIFICATIONS | |
| Optical Design | Maksutov-Cassegrain |
| Optical Diameter: | 150 mm (5.9") |
| Focal Length: | 2134.3 mm (84") |
| F-Ratio: | f/14.2 |
| Resolving Power (arc sec) | 0.77 |
| Optical Coatings | Multi-coated |
| Limiting Visual Magnitude (approx) | 13.5 |
| Maximum Practical Visual Power
o with 25 mm eyepiece o with 10 mm eyepiece |
300 X
85 X 213 X |
| Viewfinder | 8 x 40 mm, 90° |
| Optical Tube Dimensions (diameter x length) | 178 mm x 485 mm (7" x 19.1") |
| Eyepiece Holder: | 1.25" (31.7 mm) |
| Focusing Range | 10 m (33') - infinity |
| Diagonal mirror / prism | mirror |
| Mounting Type | - |
| Tripod | optional |
| Total Telescope Net Weight: | 6 kg (13 lb) |