Tap Tap to Zoom
Code: 0A-THR-HELIOS3-TAT173BN4HELI31-REARMED
MPN: TAT173BN4HELI31-REARMED
The Armasight Command 3-12x50mm Thermal Imaging Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to $315.00 Off!![]()
Purchase your new Armasight Command 3-12x50mm Thermal Imaging Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Improve your depth perception when sighting your targets with the Armasight Command 336 3-12x502mm Thermal Imaging Bi-Ocular w/ 3x FLIR Tau 2. This thermal imager engineered by the product specialists at Armasight is a solid state, uncooled, long-wave infrared, magnified, and dedicated handheld system. The Armasight Command 336 Water Resistant Thermal Imager allows you to detect targets by cutting through snow, dust, smoke, fog, haze, and other atmospheric obscurants. The Armasight Thermal Imaging is extremely difficult to detect with other devices, as it emits no visible light or RF energy. Be sure to expect superior performance in a compact and lightweight package in this Armasight Command 336 3-12x Thermal Imaging Bi-Ocular.
| Manufacturer: | Armasight |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Refresh Rate: | 30 Hz |
| Resolution: | 256x336 pixels |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Field of View, Angle: | 7.8 degrees |
| Battery Type: | CR123A |
| Length: | 10.1 in |
| Width: | 4.3 in |
| Height: | 2.9 in |
| Condition: | Refurbished |
| Battery Quantity: | 2 |
| Last Chance: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |