Tap Tap to Zoom
Product Info for Arisaka Defense M-LOK Side Scout Mounts
The Arisaka Defense M-LOK Side Scout Mounts is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 30% Off!![]()
Purchase your new Arisaka Defense M-LOK Side Scout Mounts from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Arisaka Side Scout Mount (SSM) is designed for use with Surefire Scout Lights, the Modlite PLH and OKW weapon lights, the Arisaka 300 and 600 Series, and the Streamlight Protac Rail Mount lights. It replaces the stock Picatinny rail adapter with a low profile mount for M-Lok handguards, and tucks the light underneath either side of the ATPIAL laser/illuminator series, including the ATPIAL-C, AN/PEQ15, and LA-5/PEQ. It will also allow the light to clear the QD lever on the Steiner DBAL I2, A3, and D2.
The SSM is compatible with the Modlite PLH and OKW, Surefire M300A, M300B, M300C, M300V, M312, M322, M312V, M313V, M322V, M600B, M600C, M600P, M600U, M600V, M600DF, M612, M622, M603V, M612V, M622V, Streamlight Protac Rail Mount 1, 2 and HL-X, and Arisaka 300 and 600 Series.
The longer base Scout lights like the M620, M951/2 and M961/2 can be used with the Side Scout Mount with the addition of our Offset M620 adapter.
As a bonus, the Side Scout Mount also works nicely on the Sig MPX PCC and MCX Virtus M-Lok handguards.
Specifications for Arisaka Defense M-LOK Side Scout Mounts:
| Manufacturer: | Arisaka Defense |
| Flashlight Application: | Hunting |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Finish: | MIL-A-8625 Type III Hard Coat Anodized |
| Flashlight Model: | Streamlight Protac, Modlite OKW, Modlite PLH, Arisaka 600, Arisaka 300, Surefire Scout |
| Length: | 1.265 in |
| Weight: | 0.6 oz |
| Mount Type: | M-LOK |
| Thickness: | 0.2 in |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Model: | AR-15 |
Features of Arisaka Defense M-LOK Side Scout Mounts:
- Requires a 1/8-inch Allen wrench and IP20/T20 Torx driver for installation (not included)
- A T9 Torx driver is required to remove the stock Picatinny mount from Surefire Scout Lights
- Recommended torque: 30 inch lbs for M-Lok screws and 20 inch lbs for light body screws with medium strength threadlocker.
Package Contents:
- Arisaka Defense M-LOK Side Scout Mounts
- Light body screws