Tap Tap to Zoom
Product Info for Area 419 Remington 700 Improved Scope Rail
The Area 419 Remington 700 Improved Scope Rail is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 25% Off!![]()
Purchase your new Area 419 Remington 700 Improved Scope Rail from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
At Area 419 they decided that there were no scope bases on the market that really met their requirements for quality, so they made their own. Its all in the little details that set this base apart from the competition. These are machined in house on their 4-axis HAAS VMC from 7075 Aluminum. Straight off the mill there is not a single sharp edge left, all corners are radiused and any necessary harsh corners are chamfered. Just like all of the other Picatinny products they make, they radius between the slots, and also radius the corners of the lugs to prevent any snag areas and give it a cleaner look.
Specifications for Area 419 Remington 700 Improved Scope Rail:
| Manufacturer: | Area 419 |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 8.25 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.25 in |
| Weight: | 0.2 lb |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
Features of Area 419 Remington 700 Improved Scope Rail
- Integral machined in recoil lug bears against the front receiver ring to prevent any base shifting under recoil
- Compatible with #6 and #8 screws, no modification necessary
- All mating areas are 1:1 surface machined to exact profile of the Remington action for a solid fit
- The MOA angle of the base is guaranteed to be true to the spec due to advanced fixturing
- Machined to MIL-STD-1913
Package Contents:
- Area 419 Remington 700 Improved Scope Rail