Tap Tap to Zoom
The Apex Optics Hunter 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to $9.00 Off!![]()
Purchase your new Apex Optics Hunter 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Apex Hunter 3-1544 is a hunting riflescope made for the precision rifle shooter. All of the features are a perfected balance between usability, weight, durability, light transmission and image clarity. Paired with the exclusive HLR (Hunter Long Range) reticle, its a deadly and accurate combination for both close-up and extended-range hunting scenarios. Available in both Illuminated and Non-Illuminated versions, its destined to meet the needs of all types of hunters.
As always, uncompromising quality components like their stainless steel internals, an integrated and removable throw lever in their oversized zoom ring, a fast-focus eyepiece, a big eye box and generous eye-relief are standard on all of their scopes. When you buy Apex, Precision Comes Standard!
Shipping Summer 2023, Pre-Order yours today to reserve your new hunting scope!
| Manufacturer: | Apex Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Reticle: | HLR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 16.7 mm |
| Field of View, Linear: | 38.3 - 7.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.75 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Light Transmission: | 99.7 % |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |