Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 14.25 in
- Overall Length:
- 19.75 in
- Blade Material:
- Steel
- Handle Color:
- Brown
- Color:
- Brown
Code: 5O6-KN1-ANG094500NS-09-45-00
MPN: 09.45.00
UPC: 871373594706
Product Info for Angelo B Machete With No Sheath 14.25 in Steel Fixed Blade Knife
The Angelo B Machete With No Sheath 14.25 in Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 11% Off!![]()
Purchase your new Angelo B Machete With No Sheath 14.25 in Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Manganese spring steel blade. Brown wood handle. Full tang. Lanyard hole. No sheath.
Specifications for Angelo B Machete With No Sheath 14.25 in Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Angelo B |
| Blade Length: | 14.25 in |
| Overall Length: | 19.75 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Machete |
| Handle Color: | Brown |
| Weight: | 1.22 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Brown |
Features of Angelo B Machete w/o Sheath
- Full tang
- Lanyard hole
Package Contents:
- Angelo B Machete w/o Sheath