Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- Polymer
- Gun Rail:
- Picatinny
- Length:
- 5.6 in
- Width:
- 3.05 in
- Height:
- 0.45 in
- Additional Features:
- 7-slot
Code: 2AM-T8-ABAML15-ABAMR7
MPN: ABAMR7
UPC: 859143003368
Product Info for American Built Arms Company M-LOK 7 Slot Polymer Picatinny Rail
The American Built Arms Company M-LOK 7 Slot Polymer Picatinny Rail is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 35% Off!![]()
Purchase your new American Built Arms Company M-LOK 7 Slot Polymer Picatinny Rail from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
These M-LOK standard Picatinny rails are born from technologically advanced materials to not only make them strong, but light weight and heat resistant.
Specifications for American Built Arms Company M-LOK 7 Slot Polymer Picatinny Rail:
| Manufacturer: | American Built Arms Company |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Length: | 5.6 in |
| Width: | 3.05 in |
| Height: | 0.45 in |
| Additional Features: | 7-slot |
| Dimensions: | 0.45 X 3.05 X 5.60 in |
Features of American Built Arms Company M-LOK 7 Slot Polymer Picatinny Rail
- Light weight polymer material reinforced with high strength fibers
- Continuous Mil Spec Picatinny rail designed to deliver maximum reliability
- This product is the single seven (7) slot Picatinny Rail that comes with the M-LOK mounting hardware
- This M-LOK Picatinny rail is not compatible with the AB Arms MOD 1 or AB Pro carbine polymer hand guards
Package Contents:
- American Built Arms Company M-LOK 7 Slot Polymer Picatinny Rail