Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- Polymer
- Gun Rail:
- Picatinny
- Length:
- 6 in
- Width:
- 3.05 in
- Height:
- 0.65 in
- Additional Features:
- 5-slot
Code: 2AM-T8-ABAMR5-ABAMR5
MPN: ABAMR5
UPC: 859143003146
Product Info for American Built Arms Company Arms Picatinny Rail Polymer M-LOK 5-slot
The American Built Arms Company Arms Picatinny Rail Polymer M-LOK 5-slot is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 26% Off!![]()
Purchase your new American Built Arms Company Arms Picatinny Rail Polymer M-LOK 5-slot from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
These M-LOK standard Picatinny rails are born from technologically advanced materials to not only make them strong, but light weight and heat resistant.
Specifications for American Built Arms Company Arms Picatinny Rail Polymer M-LOK 5-slot:
| Manufacturer: | American Built Arms Company |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Length: | 6 in |
| Width: | 3.05 in |
| Height: | 0.65 in |
| Additional Features: | 5-slot |
| Dimensions: | 0.65 X 3.05 X 6.00 in |
Features of American Built Arms Company Arms Picatinny Rail Polymer M-LOK 5-slot
- Light weight polymer material reinforced with high strength fibers
- Continuous Mil Spec Picatinny rail designed to deliver maximum reliability
- This product is the single five (5) slot Picatinny Rail that comes with the M-LOK mounting hardware
- These M-LOK Picatinny rails are not compatible with the AB Arms MOD 1 or AB Pro carbine hand guards