Tap Tap to Zoom
- Color:
- Brown
- Gun Type:
- Pistol
- Size:
- One Size
- Length:
- 10.5 in
- Width:
- 1.5 in
- Height:
- 7.5 in
Code: AN-GC-ALLENCO17-27501
MPN: 27501
UPC: 026509044680
Product Info for Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case
The Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $2.00 Off!![]()
Purchase your new Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Ruger Heritage Pistol Case by Allen has a classic look and material selection. Made from a quilted cotton canvas exterior with split leather accent panel and a debossed logo makes this a great looking case. The thick foam padding and soft interior will help keep your handgun from getting scratched.
Specifications for Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case:
| Manufacturer: | Allen |
| Color: | Brown |
| Fabric/Material: | Canvas Cotton |
| Gun Type: | Pistol |
| Size: | One Size |
| Length: | 10.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 7.5 in |
Features of Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case
- Compact Auto-Fit Pistol Case (internal size: 9-inches x 7-inches)
- Cotton Canvas Exterior Fabric
- Oversized Quilting
- Split Leather Accent Panel
- Thick Foam Padding
- Lockable Zipper
- Debossed Logo
Package Contents:
- Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case