Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Revolver
- Size:
- 7 in
- Length:
- 8.25 in
- Width:
- 6.25 in
- Height:
- 1.25 in
Code: AN-GC-ALLENACC30-7753
MPN: 7753
UPC: 026509056201
Product Info for Allen Auto-Fit 2.0 Compact Handgun Case
The Allen Auto-Fit 2.0 Compact Handgun Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Allen Auto-Fit 2.0 Compact Handgun Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Auto-Fit 2.0 Handgun Soft Case by Allen is the next generation of their wildly popular Auto-Fit handgun soft case line. Designed to fit and protect most semi-auto pistols with its thick foam padding and soft knit lining. The external, front zippered pocket is a great storage space for cleaning accessories or an extra magazine. You can also lock the case using the metal D-ring and the zipper pull.
Specifications for Allen Auto-Fit 2.0 Compact Handgun Case:
| Manufacturer: | Allen |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Revolver |
| Size: | 7 in |
| Length: | 8.25 in |
| Width: | 6.25 in |
| Height: | 1.25 in |
| Fastener/Closure Type: | D-Rings |
| Padding: | Yes |
| Pockets: | Front Pocket |
| Lining: | Soft Knit |
Features of Allen Auto-Fit 2.0 Compact Handgun Case
- PROTECTION: Made using thick foam padding and soft knit lining.
- ACCESSORY POCKET: Front zippered pocket for cleaning tools, magazine, or other range essentials.
- LOCKABLE: Put a small lock through the zipper pull and metal D-ring.
Package Contents:
- Allen Auto-Fit 2.0 Compact Handgun Case