Tap Tap to Zoom
Product Info for Alien Gear Holsters ShapeShift TPE/Neoprene Colt, Springfield, Tanfoglio IWB Holster
The Alien Gear Holsters ShapeShift TPE/Neoprene Colt, Springfield, Tanfoglio IWB Holster is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 28% Off!![]()
Purchase your new Alien Gear Holsters ShapeShift TPE/Neoprene Colt, Springfield, Tanfoglio IWB Holster from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ShapeShift Core Carry Pack prioritizes comfort, concealability, and functionality, making it an excellent choice for new gun owners and experienced carriers. Whether you need an IWB (inside-the-waistband) holster for concealed carry or an OWB (outside-the-waistband) holster for open carry, this multi-product system allows you to discover your preferred carry style.
Specifications for Alien Gear Holsters ShapeShift TPE/Neoprene Colt, Springfield, Tanfoglio IWB Holster:
| Manufacturer: | Alien Gear Holsters |
| Color: | Black |
| Holster Material: | Neoprene, TPE Polymer |
| Holster Type: | Appendix Holster, Inside the Waistband Holster, Paddle Holster, Belt Holster |
| Light/Laser Attachment: | No |
| Holster Size: | One Size |
| Finish: | Matte |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.5 in |
| Weight: | 33.2 oz |
| Gun Type: | Pistol |
| Attachment Type: | Clip |
| Application: | Duty |
| Dimensions: | 13.5x11x3.25 in |
| Age Group: | Adults |
Features of Alien Gear Holsters ShapeShift TPE/Neoprene Colt, Springfield, Tanfoglio IWB Holster
- Durable steel-reinforced holster base
- CoolVent neoprene
- Belt clips ensure quick and convenient adjustments
- Made by veterans
- 30-Day Test Drive
- and Forever Warranty.
Package Contents:
- Alien Gear Holsters ShapeShift TPE/Neoprene Colt, Springfield, Tanfoglio IWB Holster